Aby móc w pełni korzystać z jazdy w sezonie letnim konieczne jest odpowiednie przygotowanie motocykla na sezon zimowy, ponieważ bardzo ważne jest w jaki sposób zadbamy o motocykl na czas postoju, który nie zawsze jest zbyt korzystny dla naszego jednośladu. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, o których należy pamiętać podczas przygotowania motocykla do sezonu zimowego.

  • Po pierwsze i najważniejsze, aby prawidłowo przygotować motocykl do sezonu zimowego należy go przede wszystkim umyć. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia, osady, które dzisiaj są proste do usunięcia pozostawione na zimę, na początku sezonu letniego mogą okazać się nie małym problemem. Na rynku dostępne jest bardzo dużo środków do czyszczenia, pielęgnacji i konserwacji motocykli. Najlepszym i najbardziej bezpiecznym sposobem na doprowadzenie motocykla do porządku jest mycie go miękką gąbką przy użyciu dużej ilości wody, naprawdę w tym przypadku nie ma co oszczędzać wody. Można również skorzystać z myjki ciśnieniowej. Należy jednak pamiętać, że trzeba potrafić się nią obsługiwać w odpowiedni sposób, aby nie spowodować uszkodzeń motocykla a także pamiętać o tym, że nie wszędzie można tego dokonać w legalny sposób. Naprawdę, warto przyłożyć się do czyszczenia motocykla, na pewno ułatwi to rozpoczęcie sezonu letniego.
  • Po drugie wymiana oleju. Może się wydawać, że jest to bezsensowne działanie, bo po co wymieniać olej jeśli nasz motocykl i tak będzie stał przez parę miesięcy. Zużyty olej zawiera bardzo wiele szkodliwych substancji, które są efektem spalanej benzyny. Po sezonie dokonujemy wymiany oleju i filtra. Tak przygotowany motocykla nie trzeba uruchamiać zimą.
  • Jeśli w sezonie zimowym nie będziemy się mogli powstrzymać się od zimowych wycieczek, starajmy się nie ograniczać tego do paru okrążeni wokół garażu, pozwólmy aby mógł porządnie się nagrzać, pozwoli to zminimalizować negatywne skutki zimowej jazdy. Korzyścią płynącą z takiego postępowania może być rozruszanie innych części motocykla takich jak koła, łańcuch, zawieszenie, uszczelniacze silnika.
  • Jeżeli silnik jest nieszczelny nie należy czekać z naprawą do wiosny. Stara guma w uszczelniaczach staje się twarda i nie jest w stanie dopasować się do ruchomych elementów.
  • Kolejnym ważnym elementem jest wypełnienie zbiornika paliwa do pełna. Nie należy wysuszać baku do końca. Bak należy wypełnić już wtedy kiedy poziom paliwa jest w połowie. Tankowanie do pełna w czasie zimy jest wskazane z powodu zwiększonego osadzania się wody, co przy pełnym baku jest trudniejsze niż przy wysuszonym. Warto również zainwestować w jeden z dostępnych na rynku dodatków zapobiegających korozji układu paliwowego. Z kolei w silnikach gaźnikowych należy spuścić benzynę z komór pływaków gaźnikowych.
  • Mycie i smarowanie łańcucha to kolejny punkt, którego nie należy pomijać przy zabezpieczaniu motocykla przed sezonem zimowym. W tym celu polecamy zastosowanie preparatu Chain Cleaner. Po myciu należy pamiętać o nasmarowaniu łańcucha specjalnym smarem.
  • Warto wymienić płyn hamulcowy i zająć się zaciskami i najlepiej właśnie dokonać tego przed sezonem zimowym.
  • Co w takim razie robimy z oponami? W przypadku motocykli wyposażonych w centralną podstawkę należy zredukować ciśnienie w oponach (do około 1,5 atmosfery). Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku pozostałych motocykli. Istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym jest pozostawienie motocykla na specjalnych podstawkach a drugie polega na pozostawieniu motocykla na kołach ii bocznej podstawce ale w takim przypadku konieczne będzie przetaczanie co 2/3 tygodnie o ¼ obrotu koła. W tym przypadku ciśnienie w kołach pozostawiamy bez zmian.
  • Akumulator to część motocykla, którą na okres zimowy należy wyjąć z motocykla i umieścić w cieplejszym pomieszczeniu, chyba, że garaż jest ogrzewany i panuje w nim temperatura wyższa niż 5 stopni Celsjusza. Akumulator należy doładowywać, ponieważ w czasie postoju systematycznie traci on poziom naładowania.

Przechowywanie motocykla zimą. Podstawowe zasady.

Krótsze dni, coraz mniej słońca, niższa temperatura to oznaki, że powoli zbliża się moment, w którym motocykl trzeba będzie odstawić do garażu.  Aby zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania motocykla należy upewnić się, że w garażu jest sucho i nie ma wilgoci. W garażu można również przykryć motocykl pokrowcem pamiętając o tym, że materiał musi być oddychający, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i odparowanie wilgoci.

Motocykl można również zimować na zewnątrz jednak wtedy obowiązuje jeszcze parę innych zasad. Nie jest to jednak najlepszy sposób garażowania motocykla jednak nie raz nie ma innej możliwości. Aby nie narażać zbytnio motocykla najlepszym rozwiązaniem będzie zakup namiotu motocyklowego, który powinien cechować się stabilnością, porządnym nie przemakalnym materiałem odpornym na wilgoć. Taki namiot umożliwia postawienie motocykla na podstawkach dzięki czemu nie będzie on miał styczności  z mokrym i zimnym podłożem. Należy jednak mieć na uwadze to, że zima nie raz potrafi być zaskakująca dlatego warto zainwestować czas i pieniądze na stworzenie odpowiedniego miejsca dla naszej maszyny.

Nie masz garażu? Poznaj zasadny zimowania motocykla pod chmurką

Nie każdy motocyklista ma możliwość posiadania własnego garażu, w którym jego maszyna mogłaby spokojnie przezimować. Dlatego istnieje sposób, który umożliwia garażowanie motocykla na zewnątrz. W tym celu konieczne jest zastosowanie odpowiedniego okrycia. Niestety w tym przypadku nie wystarczy zwykły pokrowiec przeciwdeszczowy. Odpowiednim sprzętem do garażowania motocykla na zewnątrz będzie specjalny namiot motocyklowy wykonany z odpowiedniego wodoodpornego materiału, który jest odporny na wilgoć i pomoże zabezpieczyć motocykl przed uszkodzeniami jakie mogą spowodować zimowe warunki. Wybranie takiego namiotu pozwala postawić motocykl na podstawkach dzięki czemu nie będzie on dotykał zimnego i mokrego podłoża.

Przechowywanie motocykla w garażu. O czym należy pamiętać?

Przechowywanie motocykla w pomieszczeniu nie wymaga zbyt szczegółowego opisywania. Jest to lepszy sposób na ochronę motocykla przed zimą niż garażowanie go na zewnątrz. Należy zwrócić tylko uwagę na to, aby w miejscu przechowywania motocykla nie występowała wilgoć. Można również zastosować przykrycie na motocykl jednak trzeba pamiętać o tym, aby materiał przykrycia był oddychający co umożliwi prawidłową cyrkulację powietrza. Warto zainwestować w odpowiednie miejsce do przechowywania motocykla, ponieważ dzięki temu nasz jednoślad nie będzie narażony na wiele uszkodzeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi jakie panują zimą. Przechowując motocykl w garażu należy pamiętać o trzech kluczowych zasadach, o których była już mowa w poprzedniej części tekstu.

  • Zabezpiecz motocykl pokrowcem wewnętrznym - zmniejszy osadzanie się kurzu
  • Podłącz akumulator do ładowarki - w ogrzewanym garażu nie ma konieczności wyjmowania akumulatora z motocykla, wystarczy podłączyć do ładowarki. Jeśli w naszym garażu panuje temperatura mniejsza niż 5 stopni Celsjusza, akumulator należy przenieść do cieplejszego pomieszczenia.
  • Wymień olej silnikowy - Jeśli posiadamy ogrzewany garaż warto zrobić to po sezonie, ponieważ pomoże to nam zaoszczędzić czas na wiosnę. Nie wymieniamy oleju jeśli w garażu panują ujemne temperatury.