Bądźmy szczerzy, każdy choć raz w życiu marzy o posiadaniu motocykla. Motocykl jest nie tylko doskonałym pojazdem zastępczym ze względu na niskie zużycie paliwa, ale motocykl oferuje również poczucie wolności i emocji, których nie może zapewnić żaden samochód. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem motocykla, zebraliśmy 5 czynników, które musisz wziąć pod uwagę przed zakupem pierwszego motocykla

Jaki motocykl jest odpowiedni dla Ciebie

Zanim wyruszysz na zakup motocykla, jednym z najważniejszych czynników jest znalezienie odpowiedniego dla siebie. Jak wiesz, istnieje wiele różnych stylów motocykli, od prostych skuterów po głośne i dumne krążowniki. Oto kilka kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem tak dużego zakupu.

 • Zastanów się nad swoimi potrzebami:  zanim zdecydujesz się na zakup motocykla, musisz wziąć pod uwagę sposób, w jaki będziesz go używać. Czy będziesz podróżować na duże odległości? Codzienne dojazdy? Tylko weekend? Motocykle są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, więc wiedza o tym, jak będziesz korzystać z pojazdu, znacznie ułatwi wybór. Na przykład; jeśli szukasz motocykla do codziennych dojazdów do pracy, będziesz potrzebować takiego, który jest wygodny w prowadzeniu i pokonuje więcej kilometrów na jednym litrze. Dla porównania, motocykl tylko weekendowy zwykle nie będzie miał niskiego spalania może potencjalnie stać się bardziej kosztowny w coniedzdnym użytkowaniu.
 • Nie przeceniaj swoich umiejętności:  Jednym z największych błędów popełnianych przez nowych motocyklistów jest kupowanie pojazdu o znacznie większych osiągach, niż są w stanie udźwignąć. Kupując swój pierwszy motocykl, bardzo kuszące jest pójście na całość i zakup mocnego motocykla, ale jeśli zaczniesz od czegoś mniejszego, staniesz się o wiele lepszym motocyklistą. Rozpoczęcie od mniejszego gabarytu pozwoli Ci nauczyć się wszystkich podstawowych umiejętności oraz zdobyć doświadczenie i pewność jazdy. Gdy poczujesz się bardziej komfortowo podczas jazdy, będziesz gotowy na zmianę i wówczas naprawdę docenisz mocniejszy i szybszy motocykl.
 • Wybierz motocykl, który pasuje do Twojego wzrostu i wagi: Kupując swój pierwszy motocykl, ważne jest, aby przymierzyć go pod względem rozmiaru, podobnie jak parę butów. Motocykle mają różne kształty i rozmiary, dlatego ważne jest, aby ten wybrany był dla Ciebie wygodny. Być może podobał Ci się motocykl sportowy, który widziałeś w Internecie, gdy faktycznie usiadłeś na nim w salonie, zdałeś sobie sprawę, że był bardzo niewygodny. Nie dowiesz się, który rodzaj i model jest dla Ciebie odpowiedni, dopóki nie przymierzysz go pod względem rozmiaru. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na temat modelu i rodzaju motocykla sprawdź nasz wcześniejszy wpis Jakie są rodzaje motocykli? Klasyfikacja, typy i modele motocykli
 • Nowy czy używany? Zakup nowego lub używanego motocykla na pierwszy motocykl zależy od osobistych preferencji i budżetu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup nowego, czy używanego, ważnym czynnikiem jest to, abyś był zadowolony i czuł się komfortowo z zakupem.
 • Nie kupuj zbyt szybko:  kupno motocykla może być bardzo ekscytującym momentem w Twoim życiu, ale nie spiesz się zbyt szybko. Nie wybieraj go tylko na podstawie tego, jak wygląda. Ważne jest, aby zapoznać się z modelem, który rozważasz, aby upewnić się, że rzeczywiście jest to właściwy motocykl dla Ciebie. 

Idź na kurs nauki jazdy

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem motocykla, ale nie masz doświadczenia, możesz rozważyć wzięcie udziału w kursie jazdy motocyklem. Tego typu kursy zazwyczaj składają się z instrukcji w klasie i praktycznych instrukcji jazdy, które pomogą Ci stać się lepszym w jeździe.. Instruktorzy omawiają wszystko, co opisano w stanowej instrukcji obsługi motocykla, a także uczą umiejętności bezpiecznego korzystania z motocykla przez całe życie. Jeśli będzie to Twoja pierwsza jazda na motocyklu, prawdopodobnie łatwiej będzie przejść kurs i przeżyć pierwszą jazdę w kontrolowanym środowisku pod okiem bardzo kompetentnych instruktorów i w terenie przygotowanym tylko dla Ciebie. Kurs sprawi, że staniesz się bardziej pewnym siebie, gdy zdecydujesz się jeździć po ulicach. 

Uzyskanie Prawa jazdy

Jeśli chcesz poczuć wolność otwartej drogi na własnym motocyklu, pierwszą rzeczą, którą musisz zdobyć, jest prawo jazdy na motocykl. W Polsce legalna jazda motocyklem wymaga uzyskania wpisu na temat uprawnień do jazdy motocyklem  w prawie jazdy. Proces uzyskiwania prawa jazdy wymaga pisemnego testu i praktycznego testu umiejętności jazdy. Po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego otrzymasz pozwolenie na prowadzenie motocykla po drogach publicznych.

Posiadanie odpowiedniego sprzętu

Oprócz wyboru motocykla odpowiedniego dla siebie, jedną rzeczą, która jest jeszcze ważniejsza jest sprzęt. Wybór odpowiedniego biegu jest ważny, ponieważ może dosłownie uratować życie. Chcesz wybrać sprzęt, który jest wygodny, ale zapewnia również ochronę, której potrzebujesz, aby być bezpiecznym podczas jazdy. Typowy strój motocyklisty składa się z kasku, kurtki, spodni, butów i rękawiczek. 

 • Kask motocyklowy jest najważniejszym elementem wyposażenia, ponieważ chroni głowę i twarz. Nawet jeśli mieszkasz na wsi i jeździsz po drogach lokalnych, powinieneś go nosić, ponieważ może nie widujesz za często Policji, ale kas po prostu może uratować Ci życie. Kupując kask, upewnij się, że jest on wygodny i idealnie dopasowany. Zalecamy zakup kasku integralnego, ponieważ zapewnia on największą ochronę.
 • Chociaż noszenie kurtki i spodni motocyklowych nie jest obowiązkowe podczas jazdy, pomagają one chronić resztę ciała. Zalecamy zacząć od skórzanego lub motocyklowego sprzętu tekstylnego, ponieważ zapewniają one najlepszą ochronę. Sprzęt, który ma dodatkową wyściółkę / zbroję na łokciach, ramionach, kręgosłupie, kolanach, biodrach i talii, zapewnia również najlepszą ochronę.
 • Posiadanie rękawic motocyklowych jest niezbędne, ponieważ zapewnią one bezpieczeństwo, suchość i wygodę podczas manewrowania motocyklem. Zalecamy zakup rękawic, które mają dodatkową ochronę dłoni i kostek.
 • Posiadanie butów motocyklowych jest również ważne, ponieważ zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o bezpieczeństwie motocyklisty. Buty chronią stopy i kostki przed ciepłem silnika, a także potencjalnym upadkiem. Zalecamy zakup skórzanych butów, ponieważ zapewniają one najlepszą ochronę.

Jeśli potrzebujesz kupić sprzęt, ale nie masz pomysłu, gdzie się udać? Wejdź części motocyklowe lub i akcesoria motocyklowe i sprawdź nasz asortyment. Niezależnie od budżetu, znajdziesz każdy element wyposażenia, którego potrzebujesz, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo na drodze. 

Praktyka czyni mistrza

Po ukończeniu kursu , uzyskaniu prawa jazdy na motocykl i zakupieniu pierwszego motocykla, ostatnią rzeczą, jaka pozostała do zrobienia, jest wsiadanie i jazda!

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, o których warto pamiętać, dzięki którym na dłuższą metę staniesz się lepszym motocyklostą:

 • Za dużo za wcześnie:  Chociaż jazda wszędzie po uzyskaniu prawa jazdy na motocykl jest niezwykle kusząca, pamiętaj, że jazda na wolnej drodze znacznie różni się od jazdy na kursie. Istnieją trudne drogi, chaotyczny ruch uliczny i niebezpieczne skrzyżowania, które są bardziej niebezpieczne, niż jesteś w stanie sobie z nimi poradzić. Ważne jest, aby nie spieszyć się, wybierając mniejsze, mniej uczęszczane drogi. Doda ci pewności siebie, gdy będziesz gotowy na bardziej wymagające drogi.
 • Nie zakładaj, że jesteś niewidzialny:  Jedną z najlepszych rad, jakie możemy dać nowemu motocykliście, jest założenie, że masz być widoczny i uwążny na drodze. Nie zakładaj, że inny samochód cię nie zajedzie, mimo że masz pierwszeństwo i nawet nawiązałeś kontakt wzrokowy z innym pojazdem. Aby zachować dodatkowe bezpieczeństwo i ostrożność, zawsze trzymaj palec nad dźwignią hamulca, na wypadek gdybyś musiał użyć szybkiego refleksu, aby uniknąć wypadku. 
 • Jazda z Pasażerem. :  Choć kuszące jest wrzucenie dziewczyny czy przyjaciela na tył motocykla, ważne jest, aby pamiętać, że dodanie pasażera zmieni dynamikę prowadzenia motocykla. Dodatkowa waga zmieni wpływ przyspieszenia, hamowania i zawieszenia, dlatego ważne jest, aby czuć się komfortowo podczas samodzielnej jazdy, zanim zdecydujesz się podwieźć kogoś.


Teraz, gdy omówiliśmy podstawowe czynniki potrzebne do zakupu motocykla, możesz dokonać zakupu i cieszyć się swobodą i emocjami, jakie oferuje motocykl. Skontaktuj się z nami w przypadku jakichkolwiek pytań, a pomożemy Ci znaleźć odpowiedni sprzęt dla Ciebie i Twojego motocykla!