Zakończenie sezonu zimowego a rozpoczęcie sezonu wiosennego to moment, gdzie każdy motocyklista z niecierpliwością wyczekuje chwili, kiedy wyruszy w trasę swoim motocyklem. Dobre przygotowanie motocykla do sezonu do podstawowa czynność, którą należy wykonać, aby być pewnym, że poruszamy się nim bezpiecznie po drodze, a w tej kwestii bezpieczeństwo dla nas jak i dla innych jest bardzo ważne. Przegląd motocykla można wykonać samodzielnie lub jeżeli nie jesteśmy pewni to oddać w ręce profesjonaliście, aby mieć gwarancję dobrego stanu technicznego swojego jednośladu.

Uruchomienie motocykla po zimie. Co warto wiedzieć?

Pierwszym ważnym pytaniem jest czy wyjęliśmy akumulator z motocykla na okres zimowy. Jeżeli tak to trzeba go naładować, używając do tego dobrej ładowarki. Warto pamiętać o tym, aby w trakcie sezonu zimowego co jakiś czas doładowywać akumulator. Jeżeli akumulator nie był doładowywany i znajdował się w zimnie, a my nie zadbaliśmy o niego wystarczająco oraz jego napięcie wynosi mniej niż 10V to niestety, ale jedynym wyjściem będzie wymiana akumulatora na nowy. Akumulator można zakupić w naszym sklepie internetowym

https://readytoride.com.pl/Akumulatory-c154

Drugą podstawową czynnością jest dobre umycie motocykla, dzięki czemu pojawią się ewentualne wycieki czy uszkodzenia, które od razu zauważymy. Wyczyszczenie motocykla usunie brud, smar czy olej, warto dokładnie sprawdzić trudno dostępne miejsca. Kosmetyki do pielęgnacji swojego motocykla znajdziecie tutaj

https://readytoride.com.pl/Chemia-c138

Ważną kwestią jest też aby sprawdzić swoje dokumenty, kiedy wypada termin badania technicznego jednośladu. Przeprowadzenie badania technicznego jest obowiązkowe, więc warto dopilnować tego w wyznaczonym terminie aby uniknąć kary. Sprawdzeniu podlega: stan opon, układ hamulcowy (klocki hamulcowe i tarcze) , łańcuch (jego stan i naciąg), stan ramy, światła, klakson, układ kierowniczy, poziom emisji spalin oraz głośność układu wydechowego. Kolejną ważną sprawą jest obowiązkowe ubezpieczenie OC, należy dopilnować kiedy kończy nam się ważna polisa oraz aby przed zakończeniem zawrzeć nową.

Wiosenny przegląd motocykla. Od czego zaczynamy?

W wiosennym przeglądzie możemy zacząć od umycia maszyny i dokładnej obserwacji, musimy pamiętać, że każdy wyciek czy plama może wskazać nam na ewentualną usterkę motocykla. Sprawdzamy stan uszczelniaczy oraz połączeń śrubowych, odpowiednie sprawdzenie i ich ewentualne dokręcenie może pomóc nam rozwiązać zauważony problem. Zwróćmy uwagę na zaciski hamulcowe, fajkę zapłonową, świece i przewód zapłonowy. Warto skontrolować pasek napędowy czy nie jest on popękany, jeżeli jest, to konieczna będzie wymiana na nowy. Dbając o nasze bezpieczeństwo oraz innych konieczne jest sprawdzenie systemu hamulcowego, kontrola klocków hamulcowych oraz tarcz jest obowiązkowa. Tarcze hamulcowe należy oczyścić środkiem do czyszczenia hamulców oraz sprawdzić płyn hamulcowy.

Jakie płyny należy wymienić?

Dobra praca silnika jest wtedy gdy o ten silnik dbamy, smarujemy odpowiednimi olejami oraz wymieniamy filtry zgodnie z zaleceniami producenta. Olej silnikowy jest czynnikiem smarującym w silnikach spalinowych. Należy sprawdzić poziom oleju. Jeżeli olej silnikowy nie został wymieniony na zimę należy go wymienić na wiosnę.

https://readytoride.com.pl/Oleje-silnikowe-c143

Płyn chłodniczy chroni silnik przed nagrzaniem jak i przed ujemnymi temperaturami. Należy skontrolować stan płynu chłodniczego, długo nie wymieniany płyn może spowodować korozję silnika naszego motocykla, a więc nie tylko po zimowym odpoczynku ale także w trakcie trwania sezonu ważne jest aby o tym pamiętać, ponieważ układ chłodzenia pracuje wtedy bezawaryjnie oraz z lepszą wydajnością, co wydłuża pracę silnika.



MOTUL płyn do chłodnic 1l -35

Płyn hamulcowy jest czynnikiem przenoszącym ciśnienie hydrauliczne w układach hamulcowych. Płyn hamulcowy również ulega zużyciu, co powoduję mniejszą wydajność motocykla oraz zmniejszenie skuteczności poprawnego działania układu hamulcowego. Sprawdzenie płynu hamulcowego i jego wymiana to bardzo ważna kwestia, o której nie należy zapomnieć, ponieważ płyn po sezonie zimowym może nie być w najlepszym stanie.

https://readytoride.com.pl/Plyny-hamulcowe-c145

Elektryka oraz opony

Stan ogumienia jest jednym z bardzo ważnych kwestii, bo przecież to opona ma jedyną styczność z asfaltem. Warto przyjrzeć się dokładnie swojemu ogumieniu, sprawdzić ich datę produkcji. Datę możemy sprawdzić odczytując numer DOT na oponie, są to cztery ostanie cyfry, dwie pierwsze oznaczają w którym tygodniu zostały wyprodukowane, a dwie następne cyfry oznaczają rok produkcji. Maksymalny czas eksploatacji opony wynosi około 5 lat, później opona traci swoje właściwości. Aby zachować dłuższą żywotność opony należy je prawidłowo wyczyścić oraz zadbać o odpowiednie ich przechowywanie przez zimę, najlepiej aby przechowywać je w temperaturze w przedziale od 10 stopni do 20 stopni Celsjusza. Musimy zwrócić uwagę na kształt i grubość bieżnika na oponach oraz sprawdzić czy jest odpowiednie ciśnienie. Sprawdzamy układ elektryczny, kontrolujemy fajkę zapłonową, świece i przewód zapłonowy. Nie zapominamy o sprawdzeniu wszystkich punktów świetlnych oraz o wcześniej wspomnianym akumulatorze. Na koniec jazda próbna i jeżeli wszystko jest w porządku to bez obaw możesz ruszać w drogę.