Jazda motocyklem bardzo często kojarzy się z wolnością, dużą dawką adrenaliny oraz ryzykiem. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama motocykli, zróżnicowana pod kątem indywidualnych preferencji, stylu jazdy oraz potrzeb użytkowników - od motocykli wyścigowych po motocykle do mało agresywnej jazdy miejskiej.

Niezależnie od modelu, każdy właściciel jednośladu powinien jednak wyposażyć się w odpowiedni ubiór i akcesoria chroniące ciało oraz stosować się do zasad zwiększających bezpieczeństwo jazdy na jednośladzie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek,które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Jakie zagrożenia niesie jazda na motocyklu?

Na początek warto uzmysłowić sobie podstawowe czynniki ryzyka związane z podróżowaniem jednośladem. Jest to przede wszystkim narażenie na warunki pogodowe i negatywne czynniki środowiskowe -  o ile w samochodzie kierowca jest chroniony dachem, oknami, to motocykl nie daje tego komfortu. Z tego względu jazda zimą często jest niemożliwa. SIlna ulewa i wiatr także utrudnia znacznie bardziej poruszanie się niż ma to miejsce w przypadku samochodu. Co więcej, brak poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa sprawia, że w razie wypadku kierowca i pasażer  mogą wylecieć w powietrze lub szorować ciałem po asfalcie.

Strój motocyklisty a bezpieczeństwo jazdy

Podstawowe wyposażenie - odzież motocyklisty oraz akcesoria - są nie tylko stylowym dodatkiem. W praktyce mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Obowiązkowymi elementami jest kask, kurtka i spodnie motocyklowe oraz specjalne buty motocyklowe.

Kupując motocykl, zwykle kierujemy się nie tylko ceną, ale też jakością wykonania. Wpływa na niezawodność, bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Podobnie powinno być w przypadku wyposażenia do motocykla. Najlepiej kupować w wyspecjalizowanych sklepach motoryzacyjnych, w których możesz liczyć na fachową poradę oraz dobrej jakości sprzęt.

Wybierając akcesoria i odzież motocyklową kieruj się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Oszczędzając na tych akcesoriach oszczędzasz na zdrowiu - każdemu motocykliście, nawet najbardziej doświadczonemu, zdarzają się wypadki lub inne niebezpieczne sytuacje.

Przewożąc pasażera pamiętaj, że on także musi mieć założony kask i dobrze czuć się na siedzeniu pasażera – przewidziano do tego specjalne poręcze dla pasażera. 

 Kaski i gogle motocyklowe

Obowiązkowym elementem jest oczywiście kask. Nawet z pozoru niegroźne upadki mogą skutkować wstrząśnieniem mózgu i urazami głowy, dlatego tak istotne jest dobranie właściwego kasku. Mowa tu zarówno o stylu jazdy jak i rozmiarze. Oferta jest szeroka, dlatego możesz dobrać kask otwarty, półotwarty lub integralny, odpowiedni do jazdy miejskiej lub odporny na wyzwania towarzyszące enduro. Kask powinien idealnie przylegać do głowy, dlatego koniecznie zapoznaj się z rozmiarówką producenta oraz wskazówkami pomiaru obwodu głowy. Nie bez znaczenia jest też materiał wykonania, dodatkowe powłoki wzmacniające, rodzaje wizjerów itp. Gogle motocyklowe chronią oczy oraz część twarzy motocyklisty a także dopełniają stylizacji.

Kurtka i spodnie motocyklowe

Odzież wierzchnia chroni przed warunkami pogodowymi oraz w pewnym stopniu izoluje w razie upadku.Zarówno kurtki skórzane jak i tekstylna odzież techniczna mają wiele atutów godnych rozważenia. Warto zwrócić uwagę na obecność wkładek ochronnych, odblaskowe elementy oraz rozmiar. Kurtka powinna mieć lekki “luz”, tak aby spokojnie ubrać na siebie dodatkową warstwę. Spodnie motocyklowe zapewniają nakładki ochronne na wrażliwe miejsca i woodooporność .

Buty motocyklowe 

Buty na motocykl to niezwykle istotny element, który chroni przed urazami oraz zwiększa przyczepność stopy. Oferta w tym zakresie jest dość szeroka a w jej skład wchodzą buty sportowe, turystyczne, motocrossowe czy np. do jazdy miejskiej. Wybieraj wygodne obuwie z wytrzymałych materiałów, posiadające dodatkowe wzmocnienia na palcach i kostkach, grube podeszwy oraz wodoodporne membrany.

Bezpieczna jazda na motocyklu - wskazówki

Oprócz dbałości o odzież ochronną jest jeszcze kilka dobrych praktyk, które niejednokrotnie mogą uratować zdrowie a nawet życie.

  • Przestrzeganie zasad i przepisów ruchu drogowego. Motocykle są objęte tymi samymi przepisami ruchu drogowego co inne pojazdy, dlatego prosta zasada przestrzegania ograniczeń prędkości i stosowania się do przepisów robi ogromną różnicę.
  • Zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów - zarówno samochodów jak i ciężarówek - oraz unikanie martwych punktów.
  • Dbanie stan techniczny jednośladu - ważne jest serwisowanie motocykla przed każdym sezonem; ogólny przegląd i wymiana eksploatowanych części (m.in sprawdzenie stanu opon, hamulców i świateł).
  • Styl jazdy - ostrożność to nie tylko frazes. Utrzymanie czujności i postępowanie zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania, a także zwracanie uwagi na dziury w jezdni lub inne przeszkody  znacznie ogranicza ryzyko wypadku.
  • Unikanie jazdy motocyklem w trudnych warunkach pogodowych. Deszcz, śnieg, silny wiatr, mgła czy ujemna temperatura zdecydowanie zwiększają ryzyko wypadku. Jeśli podróż w takiej aurze jest konieczna, dostosuj jazdę do trudnej sytuacji.
  • Dodatkowo, warto pomyśleć o kursach jazdy motocyklem. W ich trakcie nabędziesz nie tylko wiedzę, ale także rozwiniesz umiejętności.
  • W przypadku transportu jakiegokolwiek ładunku upewnij się, że jest odpowiednio  zamocowany i nie spadnie z motocykla w trakcie dynamicznych ruchów na drodze - ładunek może okazać się poważnym zagrożeniem dla wszystkich wokół.