Każdy pasjonat motoryzacji doskonale wie o tym, że jeśli odpowiednio zadba o swoją maszyną to ta odwdzięczy się mu podczas przemierzania drogowych tras. Niektórzy uważają nawet, że dbanie i konserwacja motocykla jest równie pasjonująca co sama jazda i mają rację, ponieważ kto nie czerpie satysfakcji patrząc na swój jednoślad w swojej najlepszej wersji. Aby doprowadzić swój motocykl do perfekcji należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami:

Czyszczenie i konserwacja motocykla – zasady

1.     Podstawową zasadą jest przede wszystkim wybranie odpowiedniego miejsca, w którym będzie można wyczyścić motocykl. Jest to istotne, ponieważ do czyszczenia motocykla używa się dosyć mocnej chemii, która mogłaby zaszkodzić naturalnemu środowisku, dlatego warto wybrać miejsce, w którym nie narazimy gruntu na uszkodzenie. Kolejnym argumentem zachęcającym do znalezienia odpowiedniego miejsca do czyszczenia motocykla jest to, iż wykonywanie tego w miejscu publicznym grozi otrzymaniem mandatu.

2.    Kolejną podstawową zasadą jest dobranie odpowiedniej chemii, która pozwoli nam z łatwością usunąć brud i inne zanieczyszczenia z poszczególnych części motocykla. Należy jednak pamiętać o tym, aby wykorzystywać biodegradowalne środki do czyszczenia motocykla.

3.    Dobranie odpowiedniego ciśnienia wody to kolejny ważny element czyszczenia motocykla. Najbezpieczniejszym sposobem na użycie wody  przy czyszczeniu jest korzystanie z tradycyjnego węża ogrodowego. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku myjki ciśnieniowej, ponieważ źle dobrane ciśnienie może doprowadzić nawet do uszkodzeń motocykla. Myjki ciśnieniowej nie należy używać z bliskiej odległości. Miejsca, których lepiej unikać podczas spłukiwania to: chłodnica, wloty powietrza oraz łańcuch.

4.   Do czyszczenia łańcucha należy użyć specjalnego preparatu, który skutecznie rozpuści smar. Warto zaopatrzyć się również w specjalną szczotkę do łańcucha, która ułatwi czyszczenie trudno dostępnych miejsc. Obowiązkowym elementem po czyszczeniu łańcucha jest nasmarowanie go przeznaczonym do tego środkiem.

Mycie motocykla myjką ciśnieniową - jak robić to prawidłowo?

Wyżej wspomnieliśmy o tym, że do mycia myjką ciśnieniową należy podejść w odpowiedni sposób. Poniżej wyjaśnimy dlaczego tak. Zgodnie z zaleceniami producenta nie powinno się myć motocykla myjką ciśnieniową. Czy jednak aby na pewno nie można tego robić? Poniżej przedstawimy kilka kroków, jakie należy zrobić, aby poprawnie wykonać czyszczenie za pomocą myjki ciśnieniowej. Na początku warto zaznaczyć, że myjka ciśnieniowa nie jest  narzędziem precyzyjnym, dlatego warto dopieścić swój motocykl w garażu. Myjka ciśnieniowa to świetne rozwiązanie dla motocyklistów, którzy nie mają czasu na ręczne czyszczenie motocykla, bądź wracają z długiej i męczącej podróży i po prostu nie mają siły na ręczną pielęgnację motocykla a zależy im na tym, aby brud nie zaschnął. Ten sposób sprawdza się również w usunięciu ciężkich błotnych, zaschniętych zabrudzeń, ponieważ działa pod wpływem ciśnienia. W przypadku zaschniętego brudu mycie tradycyjną gąbką z wodą może spowodować zarysowania, dlatego w takiej sytuacji warto skorzystać z udogodnienia jakie daje nam myjka ciśnieniowa.

Do mycia motocykla należy przystąpić dopiero po ostygnięciu silnika i wydechu. Nie można również kierować strumienia wody do wnętrza wydechu, airboxa, ani też zbliżać dyszy do mytej powierzchni na odległość mniejszą niż określona w instrukcji obsługi myjni.

Jakie środki stosować do czyszczenia motocykla?

Aby motocykl służył kierowcy jak najdłużej i jak najbardziej wydajnie należy w odpowiedni sposób podejść do jego pielęgnacji. Kluczowe w tym przypadku będą kosmetyki jakich użyjemy do czyszczenia. Nieodpowiednie czyszczenie lub pozostawianie motocykl z zabrudzeniami może doprowadzić do powstawania rys a czasem nawet powodować uszkodzenia w niektórych częściach motocykla. Do mycia większych powierzchni motocykla sprawdzają się preparaty, które pozwolą sprawne usunięcie insektów, zaschniętego błota. W takich przypadkach bardzo dobrze sprawdzi się:

Zmywacz do insektów

WURTH ZMYWACZ DO INSEKTÓW

 

Środek do czyszczenia motocykla z zabrudzeń

PRO GREEN BIKE WASH

 

Produkty te zostały opracowane w taki sposób, aby ułatwić prace porządkowe przy motocyklu. Po czyszczeniu motocykla i osuszeniu warto nie zapominać również o zabezpieczeniu motocykla woskiem. Wosk zabezpiecza motocykl zwłaszcza w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, które bez odpowiedniego zabezpieczenia sprzyjają procesom korozyjnym. Do zabezpieczenia pojazdów woskiem polecamy:

Wosk z właściwościami czyszczącymi

MOTUL WASH&WAX

Szczególną uwagę przy czyszczeniu należy poświęcić kołom i hamulcom, ponieważ właśnie na tych elementach zbiera się najwięcej zanieczyszczeń z drogi a także ciężkie do usunięcia resztki pyłu z klocków hamulcowych i smaru z łańcucha. Przy wyborze odpowiedniego środka do czyszczenia tych elementów warto zwrócić uwagę na to jak dany środek będzie reagował z lakierem oraz powierzchniami metalowymi. W przypadku tych elementów warto wybrać:

Środek doczyszczenia kół

MOTUL WHEEL CLEAN SRODEK DO CZYSZCZENIA KÓŁ

 

Warto również skupić się na pielęgnacji tarcz i bębnów hamulcowych. W przypadku środków do czyszczenia tych elementów należy jednak zwrócić uwagę na to, aby preparat nie miał kontaktu z powierzchniami plastikowymi lub lakierowanymi.

Kiedy przejdziemy już cały proces mycia i czyszczenia motocykla można przejść do „dopieszczania” szczegółów. W tej części mowa oczywiście o dobraniu odpowiednich środków na bazie silikonu, które zapewnią zabezpieczenie owiewek i innych elementów z plastiku.        

Jakie środki stosować do konserwacji motocykla przed sezonem i po sezonie?

Kluczowe jest zadbanie o motocykl zwłaszcza przed i po sezonie. W szczególny sposób należy przeprowadzić serwis, czyszczenie oraz konserwacje swojego jednośladu. Na rynku istnieje wiele bardzo dobrych środków do konserwacji motocykla jednak statystyki jasno pokazują, że najlepszym z nich jest Motul Perfect Seat. Zarówno przed i po sezonie należy użyć odpowiednich preparatów, które zapewnią świeżość i zabezpieczą poszczególne części naszego motocykla.

Jeśli zależy nam na świeżym wyglądzie naszego pojazdu należy odpowiednio podejść do konserwacji siedzenia, ponieważ w dużej mierze to właśnie ta część wskazuje na to w jaki sposób kierowca dba o swój motocykl. Wyżej wymieniony preparat posiada świetną konsystencję i zapewnia konserwację oraz ochronę materiałów winylowych, skórzanych lub innych używanych do obszycia siedzenia w motocyklu.

Środek do konserwacji części skurzanych/materiałowych

MOTUL PERFECT SEAT ŚRODEK DO CZYSZCZENIA DYWANIKÓW

 

Przed sezonem lakierowi należy się mocna kuracja. Po paru miesiącach stania w garażu gąbka i wiaderko z wodą to świetny sposób na rozruszanie zastanych kości. Po myciu należy wypolerować lakier co nada mu efektywnego błysku natomiast części plastikowe można wyczyścić specjalnym preparatem, które nadadzą świeżości poszczególnym elementom z tych tworzyw.

Preparat do czyszczenia elementów plastikowych

MOTUL WASH&WAX

 

Elementy chromowane w motocyklu dodają szyku i elegancji zwłaszcza w motocyklach bardziej klasycznych, ale wymagają szczególnej dbałości, aby mogły zachować swój nieskazitelny wygląd. Jak zatem konserwować powierzchnie chromowane i jakich produktów warto do tego użyć? Aby utrzymać takie elementy w jak najlepszej kondycji polecamy środek Motul Chrome&Alu Polish.

Środek do czyszczenia i konserwacji części chromowanych

MOTUL CHROME&ALU POLISH ŚRODEK CZYSZCZĄCY

 

Przy konserwacji części lakierowanych należy pamiętać, iż ten ma ograniczoną grubość dlatego też zbytnie zaangażowanie w polerowanie powierzchni może skutkować przetarciem.

Konserwacja wszystkich części motocykla jest kluczowa zarówno przed, w trakcie jak i po sezonie, dlatego nie należy lekceważyć ani pomijać tego elementu. Posiadanie motocykla to nie tylko przemierzanie szos lub wykonywanie popisowych trików, ale także dbanie o swój jednoślad.