Skórzane i tekstylne akcesoria motocyklowe to nie tylko element dodający charakteru stylizacji motocyklisty, ale także ważny element ochrony. W tym artykule zwracamy uwagę na zasady przechowywania oraz przydatne wskazówki dotyczące pielęgnacji akcesoriów z tkanin i skóry.

Pielęgnacja odzieży motocyklowej

Nowoczesne kurtki i spodnie motocyklowe są wykonane z zaawansowanego technologicznie materiału, który jest wodoodporny i oddychający.  W ten sposób zapewniają one wygodę i komfort jazdy niezależnie od warunków pogodowych.

Wodoodporność to zasługa wielowarstwowego materiału tekstylnego oraz obecności w jego strukturze Gore-texu - cienkiej membrany z miliardami porów na centymetr kwadratowy. Tkanina przepuszcza wodę tylko w stanie pary i stanowi doskonałą ochronę przed wiatrem. Jednocześnie mikropory nie zakłócają naturalnego parowania ludzkiego ciała. Gwarancję tych właściwości daje tylko zakup nowego produktu ze sklepu. Aby zachować ich pełną funkcjonalność, należy ubrania odpowiednio pielęgnować. W przeciwnym razie z każdą podróżą membrana będzie coraz bardziej zapchana kurzem z zewnątrz i oparami ciała od wewnątrz, tracąc powoli swoje właściwości.

Jak odpowiednio zaimpregnować  motocyklowe akcesoria tekstylne? Najlepiej, od razu po zakupie, użyć preparatu hydrofobowego, który odpycha wodę i brud. W zależności od rodzaju preparatu, ubrania się namacza lub spryskuje. Impregnację należy odnawiać po deszczu podczas wyprawy i po każdym myciu. 

Pielęgnacja skórzanego sprzętu motocyklowego

Skóra ma tendencję do starzenia się z upływem czasu. Zmiany strukturalne objawiają się zwiększoną kruchością, pękaniem i  pojawieniem się tłustych plam.  Dodatkowo,środki piorące mogą wysuszać skórę. Aby zmiękczyć skórę, przywrócić jej blask i elastyczność oraz zabezpieczyć przed kruszeniem, koniecznie trzeba ją impregnować -  każdorazowo po jeździe w deszczu a także na zakończenie sezonu, tak aby na kolejny sezon była w  równie dobrej kondycji. Dostępne są oleje i woski do smarowania oraz spraye.

Jak zachowuje się skórzana odzież motocyklowa w obliczu wody?

Mokry sprzęt należy suszyć zgodnie z następującymi zasadami:

  • usuń wilgoć chłonną ściereczką, najlepiej frotte lub ściereczką z mikrofibry.
  • rozwieś  z dala od światła słonecznego i wysusz naturalnie - bez udziału  wysokiej temperatury - unikaj grzejników, suszarek i wentylatorów. 
  • Aby zapobiec zamoczeniu skórzanego sprzętu, użyj specjalnej impregnacji.

Czy można prać skórę?

Większość producentów zaleca pranie tylko zewnętrznej warstwy - tekstylne podpinki  można odpiąć i wyprać w pralce.

Jeśli chodzi o czyszczenie zewnętrznej warstwy skórzanej warstwy, najpierw usuń najmocniejsze zabrudzenia typu przylepione owady czy plamy. Najlepiej jest wyposażyć się w odpowiednie produkty do prania skóry. Alternatywą może być też letnia woda, delikatne mydło i miękka szmatka (trzeba jednak pamiętać, że zwykłe mydło może wysuszyć skórę). Skórę suszymy analogicznie jak w punkcje powyżej. 

Czyszczenie wyposażenia motocykla

Sprzęt skórzany poddaje się czyszczeniu, a tekstylne kurtki i spodnie motocyklowe pierze odpowiednio do występowania zabrudzeń, niemniej dwa razy w roku bezwzględnie - niezależnie od wyglądu. Tryb prania jest delikatny, ale lepiej prać ręcznie. Zbyt aktywne środki  mogą wraz z brudem zniszczyć membranę. Dlatego pierz z dedykowanym proszkiem lub płynem.

Czyszczenie skórzanego wyposażenia motocykla najlepiej powierzyć specjalistom. Polega  zazwyczaj na wstępnym pozbyciu się  kurzu za pomocą szczotki lub odkurzacza. Oczyszczoną skórę pokrywa się bezbarwnym sprayem lub emulsją  ochronną, często także środkiem hydrofobowym. Krem tworzy „oddychający” film.

Aby usunąć stare plamy i silne zabrudzenia, zdecydowanie zaleca się kontakt z profesjonalistami. Aby wybrać odpowiedni skuteczny  a zarazem bezpieczny środek do uporczywych zabrudzeń, trzeba umieć rozróżnić rodzaje powłoki ochronnej i dekoracyjnej. Błąd może spowodować poważne szkody.

Zamszowy sprzęt można prać zwykłym mydłem lub proszkiem do wełny. Jeśli chcesz usunąć tłuste plamy podczas prania, dodaj do wody amoniak. Pierz delikatnymi miękkimi ściśnięciami, nie tak intensywnymi jak przy praniu dzianin.

Wysusz kurtkę i spodnie motocyklowe, wieszając je w temperaturze pokojowej. Zabrania się automatycznego suszenia i używania jakichkolwiek urządzeń grzewczych, suszarki do włosów, wentylatora. Ubrania powinny wysychać równomiernie. Zakazane jest również prasowanie tekstyliów.

Chemia do mycia i impregnacji sprzętu

Impregnacja hydrofobowa dobierana jest w zależności od jakości skóry. Jeśli skóra jest miękka i gładka, użyj kremu zawierającego silikon lub specjalnego sprayu w puszce. 

Do prania tkanin wyposażenia motocykla stosuje się konwencjonalny łagodny detergent, który nie zawiera dodatków zmiękczających i wybielaczy.  Są także środki, przeznaczone do prania w pralce, namaczania i prania ręcznego  a w razie konieczności do aplikowania bezpośrednio na zabrudzenie. Przed praniem warto przeczytać zalecenia producenta oraz oczywiście spektrum zastosowań na preparacie, który planujesz kupić.

Przechowywanie sprzętu

Wyposażenie skórzane:

  • przed przechowywaniem należy przywrócić skórze dawną miękkość. W tym celu specjalnych preparatów nawilżających na bazie olejów i wosków,
  • przechowuj w miejscach chronionych przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych,
  • podczas przechowywania ubrania należy wyprostować i nie powinny dotykać innych skórzanych powierzchni. Jeśli zdecydujesz się spakować w rolkę, zapakuj go najpierw w lniany lub bawełniany worek,
  • Skóra musi „oddychać”, dlatego nie używaj plastikowych toreb.

Nie ma specjalnych wymagań dotyczących przechowywania wyposażenia motocykla wykonanego z tekstyliów.

Przestrzeganie prostych zasad pielęgnacji kurtek i spodni motocyklowych zapewni Twojemu sprzętowi reprezentacyjny wygląd, a Ty będziesz czuł się komfortowo prowadząc motocykl.